Kannustajat-seurojen haku vuodelle 2023 on alkanut!


22.09.2022

Kannustajat-mallilla tuetaan lasten ja nuorten liikunta- ja urheilutoimintaa Satakunnan Osuuskaupan toimialueella. Ensi vuonna tukeen on varattu 30 000 euroa. Satakunnan Osuuskaupan Kannustajat-tukea voivat hakea kaikki urheiluseurat, jotka täyttävät alla näkyvät vähimmäiskriteerit

Sähköinen hakemus Kannustajat-seuraksi löytyy täältä: satakunnanosuuskauppa.fi/kannustajat.
Hakemus tulee lähettää 31.10.2022 mennessä. Myöhässä tulleita hakemuksia ei oteta huomioon seurojen valinnassa.

Satakunnan Osuuskauppa päättää määräaikaan mennessä hakemuksen palauttaneiden seurojen joukosta Kannustajat-tukimallin piiriin pääsevät seurat. Huomioimme valinnassa seurojen ilmoittamien seikkojen lisäksi myös alueellisen kattavuuden. Ilmoitamme kaikille määräaikaan hakeneille päätöksestä sähköpostitse. Kun Kannustajat-malliin pääsevät seurat on valittu, lähetämme seurojen yhteyshenkilöille materiaalia, jonka avulla seura viestii jäsenilleen Kannustajat-mallista.

Kannustajat-malliin hakevan seuran tulee täyttää vähintään seuraavat kriteerit:

  • Seuran kotipaikan tulee olla Satakunnan Osuuskaupan toimialueella.
  • Seuran toiminta tukee alle 16-vuotiaiden liikunta- ja urheilutoimintaa.
  • Saatu Kannustajat-tuki ohjautuu vähintään 50 lapselle / nuorelle. Hakemukseen seuran selvitys junioritoiminnan laajuudesta, kuten juniorien määrä ja toiminnan monimuotoisuus.
  • Seuran toiminnan tulee olla jatkuvaa ja pysyvällä pohjalla.
  • Satakunnan Osuuskauppa näkyy seuran lasten ja nuorten liikunnassa esim. peliasuissa, laitamainoksissa, netissä. Hakemukseen seuran ehdotukset näkyvyydestä.

Vielä ehdit Kannustaa vuoden 2022 seuroja, se on ilmaista!

Asiakasomistajat voivat yhä liittyä tukemaan 2022 Kannustajat-seuroja. Käy siis Omalla S-kanavalla valitsemassa oma Kannustajat-seurasi! Sinulle Kannustaminen on ilmaista eikä vähennä Bonuksesi määrää. Tuki seuran junioritoimintaan määräytyy laskemalla kaikkien seuran Kannustajien kalenterivuoden aikana kerryttämät Bonukset yhteen.

Katso kannustettavat seurat ja ohjeet täältä

 

Lisätietoja seurahausta antavat:
Leena Mettälä, viestintäjohtaja p. 029 009 6020, leena.mettala@sok.fi
Ritva Männistö, asiakkuuspäällikkö p. 029 009 6321, ritva mannisto@sok.fi